Kunstikonkursi tulemusena hakkas M-korpuse sissepääsu kaunistama skulptuur "Süda"

Südamekujuline skulptuur​2021. aastal valmis Ida-Viru Keskhaigla M- korpus ja G- korpuse juurdeehitus. Kuna tegemist on avaliku hoonega, siis on kohustus esitada hoones või selle juures kunstiteoseid.

Keskhaigla moodustas 6-liikmelise komisjoni, millesse kuulusid Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Reet Mark (asendajana Harry Liivrand) ja Karin Paulus, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Paul Mänd ja Art Allmägi ning keskhaigla poolt Tarmo Bakler (endine juhatuse esimees) ja Tarmo Tohver (juhatuse esimees).

Konkursile esitati 5 kavandit ning võidutöö „Süda" esitaja on Seventh Son OÜ ja autorid Rainer Kaasik-Aaslav ja Fred Truus.

"Pakkumisi oli erinevaid, kuid võitis Rainer Kaasik-Aaslav ja Fred Truusi projekt "Süda". Minu meelest olid kõik ettepanekud huvitavad, kuid peaaegu kõik haigla ning Eesti kunstiteadlaste ja kuraatorite ühingu esindajatest koosnenud komisjoni liikmed hääletasid südameskulptuuri poolt. See meenutab meie haigla logo, mis võiski autoritele inspiratsiooni pakkuda", sõnas juhatuse esimees Tarmo Tohver.

Autorid on teost kirjeldanud järgmiselt:

„Süda sümboliseerib hoolivust ja tervist, kõige tähtsamat. Tahkudevaheliste murdejoontega peegeldab teos edasi ka kardiogrammis nähtuvat südame pulseerivat lainetust." Skulptuur on 3,2m kõrgune, kaalub ligikaudu 1t ning on valmistatud poleeritud roostevabast terasest. Skulptuuride valikul on hindamiskriteeriumiteks mitte vaid silmapaistvus ja tähendusrikkus, vaid ka turvalisusega seotud küsimused — teose kuju ja suurus peaksid välistama selle, et keegi neile peale ronib ja ennast vigastab.

Arhitekt Kevin Villem sõnul hoones skulptuuri jaoks sobivat kohta ei olnud ning tema ettepanek oli hoone ette rajada mõjus kunstiteos. M-korpuse sissepääsu juurde paigaldatud skulptuur on pilkupüüdev objekt, mis tekitab möödakäijatel huvi ja soovi teha selle taustal ilusaid pilte.

SA Ida-Viru Keskhaigla | Tervise 1, 31025 Kohtla-Järve | Privaatsusinfo