Ukraina sõjapõgenike haiglasse pöördumiste arv kahe nädalaga neljakordistus

Ilja Smirnovi pilt Natalya IsayevskaDoktor Natalya Isayevska. Foto autor: Ilja Smirnov, Postimees

Ida-Viru Keskhaigla osutab Ukraina sõjapõgenikele erakorralist meditsiinilist abi Ahtme üksuses (Ilmajaama 12) ja teostab üldist tervisekontrolli Järve tervisemajas Järve üksuses (Ravi 10d). Üldist tervisekontrolli saab teha iga päev. Vastuvõtuajad: E,K,R kell 14.00-16.00 ja T,N kell 11.00-13.00.

Üldise tervisekontrolli teostamise eesmärk on saada ülevaade sõjapõgeniku tervise seisundist, teha nakkuskontrolli uuringud, vajadusel vaktsineerida, planeerida edasine ravi (sh vajadusel kutsuda tagasi korduvvisiidile, suunata teise eriarsti või perearsti juurde) ning väljastada ravimiretseptid.

Ukraina sõjapõgenike haiglasse visiitide arv on märkimisväärselt suurenenud. Kui paar nädalat tagasi, kui olime hakanud neile meditsiinilisi teenuseid pakkuma, oli esmaste pöördumiste arv umbes 5-6 päevas, tänaseks on pöördumiste arv neljakordistunud. Alates 7. märtsist kuni tänase päevani oleme Järve tervisemajas vastu võtnud pea 200 ukrainlast. Tervisekontrolli tegeva arsti dr Natalya Isayevska sõnul käib tema vastuvõttudel peamiselt noori emasid koos oma lastega. Vanemaid inimesi näeb ta tunduvalt harvem. „Lõviosa Ukraina sõjapõgenikest, kes käivad Ida-Viru Keskhaiglas tervist kontrollimas, on noored emad vanuses 30-40a. koos oma lastega. Teeme tervisekontrolli alla 18. aastastele lastele umbes 50%-l pöördumiste juhtumitest. Samuti on sagenenud rasedate naiste pöördumised". Doktor Isayevska lisab, et peale tervisekontrolli on seni tekkinud vajadused suunata inimesi edasi perearstide ja eriarstide juurde ning suurem osa sõjapõgenikest vajab neuroloogi, onkoloogi, günekoloogi, ortopeedi abi. „Ukraina inimesed vajavad erinevate spetsialistide konsultatsioone ja abi, iga juhtum on individuaalne. Täiskasvanuid suuname vajadusel otse eriarstide juurde, laste tervisemuredega tegelevad esmalt perearstid, kes pärast suunavad neid eriarstide juurde. Ida-Virumaal võiks kindlasti olla rohkem perearste, kes võtaksid Ukraina sõjapõgenikke vastu", kommenteerib doktor.

Doktor Isayevska peab oluliseks mainida, et väga paljudel Ukrainast tulijatel on laostatud närvisüsteem ja nende inimeste suhtes peavad arstid olema eriti kannatlikud ja vastutulelikud. „Paljude inimeste emotsionaalne seisund on teatud põhjustel löögi saanud ning meie arstid ja tervishoiutöötajad mõistavad seda väga hästi ja teevad omalt poolt kõike, et osutada Ukraina sõjapõgenikele vajalikku meditsiinilist abi ja toetada neid moraalselt", nendib Isayevska.

SA Ida-Viru Keskhaigla | Tervise 1, 31025 Kohtla-Järve | Privaatsusinfo