Endoskoopiline kirurgia LOR-haiguste ravis

Tänapäeval on funktsionaalne ninakõrvalkoobaste endoskoopiline kirurgia FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery) uus ja kaasaegne lähenemine krooniliste ja ägedate ninakoobaste põletike ravis. See on kõige leebem, nina ja ninakõrvalkoobaste füsioloogiast lähtuv kirurgiline ravimeetod väiksema tüsistuste arvuga, mis annab hea efekti päris pikaks perioodiks. 

Kirurgiline sekkumine ninakõrvalkoobastesse ja kolju alusesse on keeruline nii anatoomilises (koobaste kolmemõõtmeline struktuur, elutähtsate struktuuride lähedus) kui ka tehnilises mõttes ning nõuavad arstilt kõrget teoreetilise ja praktilise ettevalmistuse taset. Operatsiooni teostatakse nii kohalikus kui ka üldanesteesias sõltuvalt selle mahust. 

Antud meetodi juurutamise eesmärgiks on võimalikult efektiivne ninakõrvalkoobaste limaskesta funktsioonide taastamine ja põletikuliste protsesside peatamine, parandades seeläbi elukvaliteeti. FESS-i kasutatakse valdavalt nelja koopa – põsk-, otsmiku-, kiil- ja sõelkoopa raviks. 

Meie haiglas teostavad FESS operatsioone dr. Priit Kasenõmme (Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliiniku juhataja) juhendamisel arst-resident dr. Andrei Antonov ja otorinolarüngoloog dr. Vasile Manoila, kes läbisid vastava koolituse ja tõstavad pidevalt oma erialast kvalifikatsiooni. FESS operatsioone hakati Ida-Viru Keskhaiglas haiglas teostama eelmise aasta septembri kuust ning tulevikus on plaanis suurendada selliste operatsioonide mahtu.

antonov 
Dr. Antonov: Kui suhtlen inimesega, kes peale operatsiooni hakkab jälle lõhnu tundma ja vabalt hingama, tekib mul eriline tunne.

SA Ida-Viru Keskhaigla | Tervise 1, 31025 Kohtla-Järve | Privaatsusinfo