No module Published on Offcanvas position
Registratuur töötab E-R 8-18 33 111 33

Oleme usaldusväärsed, inimlikud, tegusad

registratuur kontakt

ARVAMUSLUGU/ Valik on Sinu! Miks tagab õendusalane haridus täisväärtusliku oleviku ja eduka tuleviku?

Ksenia Verhovskaja oenduse ja patsiendikogemuse juhtKsenia Verhovskaja, õenduse ja patsiendikogemuse juht

Vaatamata raskesti ümberlükatavale asjaolule, et aeg läheb kiiresti, haarates endaga kaasa paljusid harjumusi, elureegleid, isegi mõningaid traditsioone, saab ühes kindel olla – õendusalane haridus oli üks kord tulnud, et jääda. See mitte ainult ei jää, vaid areneb, pakkudes kindlat ja stabiilset tuge ning suunab neid, kes selle omandavad, sarnaselt teejuhiga, valgustades teed järgnevatele õendusvaldkonna spetsialistidele.

Õenduse valdkonnas on töö pärisinimestele – tehisintellektil palume mitte tülitada!

Õenduse valdkond pakub noortele laialdast, mitmekesist ja kaasaegset tööpõldu – saab valida erinevate erialade vahel nii haiglates, hooldushaiglates, perearstikeskustes, koolides, kiirabides, isegi riigiasutustes. Õenduse valdkonnas toimub palju uuendusi, see muutub aina kaasaegsemaks ja innovaatilisemaks. Selle valdkonna eriala valides ei ole noortel põhjust kahelda oma valiku tegelikus väärtuses – õde on äärmiselt suure tulevikupotentsiaaliga ning nõutud tervishoiutöötaja, kelle roll muutub aina olulisemaks ja iseseisvamaks.

Õdede töövaldkond hõlmab kõige olulisemat – inimeste tervist. Kuna inimesi on alati olemas, on vajadus tervishoiutöötajate järele püsiv või isegi ajas kasvav. Tehnoloogia kiire arengu valguses on aktuaalne ka küsimus „Kas tehisintellekt ja infotehnoloogiad saavad asendada tervishoiutöötajaid?“. Eks tehnoloogiad on kindlasti abiks nii tervishoiutöötajatele kui ka patsientidele, kuid see ei saa asendada inimese emotsioone ja empaatiat, mis on väga vajalik patsientidega sideme loomiseks. Tehnika ei suuda asendada õdesid, kes märkavad ja tajuvad hetki, mida tehnoloogia ei suuda hõlmata.

Masu trotsides kindlalt edasi

Õe elukutse valimise kasuks räägib asjaolu, et töökoht on õel olemas juba enne, kui ta jõuab selle peale mõelda. Iga aastaga tõuseb paljudes tervishoiuasutustes puudu olevate õdede arv, millega võib kaasneda voodikohtade sulgemine või pidurduvad tervishoiuteenuste arendused Ida-Viru Keskhaigla võib hetkel olemasolevate teenustega pakkuda tööd 30-le õele, kui teenuseid arendada, laiendada ning arvestada ka pensioniikka jõudvate õdedega, võib see vajadus olla üsna varsti ligi 70.

Majandust rapivad praegu turbulentsed ajad – ettevõtted koondavad ja tööpuudus kasvab, intressid on kõrged, maksud tõusevad, inflatsiooni „laul“ ei sumbu pikkamööda. Õenduse eriala tagab spetsialistidele tööturul kindluse isegi majanduskriiside ajal. Tänapäeval ei ole haruldane ka see, et järjest rohkem inimesi otsustab vahetada eriala ja suundub tervishoiusektorisse tööle. Kaalukas põhjus, miks seda tehakse, on konkurentsivõime säilitamine tööturul. Õe eriala valik on teadlik ja õe diplom ei täida raamaturiiulil tolmukoguja funktsiooni – seda tuleb uhkusega näidata! Õendusalase hariduse kasuks valiku tegevate inimeste üks tugevaimaid külgi on ettenägelikkus, kuna nad hakkavad tegema elutähtsat tööd ja kindlustavad omale tuleviku.

Õdede iseseisvad vastuvõtud parendavad tervishoiuteenuste kättesaadavust

Need ajad, mil õdedel oli pigem arsti kolmanda käe funktsioon, on ammu möödas. Praegu on õed usaldusväärsed tervishoiu meeskonna liikmed, kes teavad oma pädevuse piire ning vajadusel kaasavad protsessi teisi tervishoiu meeskonna liikmeid. Õdedest on saanud autonoomsed spetsialistid ning seda näitab kõige enam efektiivselt rakendatud õdede ja eriõdede iseseisvad vastuvõtud. Kahtlemata on see töö vastutusrikkam ja põhjalikum. See eeldab veelgi rohkem spetsiifilisi teadmisi, süvenemist ja pühendumust. Väärilised on kindlasti ka arenguvõimalused ja kogemus, mida iseseisvaid vastuvõtte teostav õde töö käigus omandab. Tänu iseseisvaid vastuvõtte tegevatele õdedele väheneb ka arstide töökoormus osadel erialadel ja eriarsti abi vajavad patsiendid pääsevad kiiremini vastuvõtule.

Kõik vajalik on siinsamas

Ida-Virumaal saab õeks õppida Tallina Tervishoiu Kõrgkooli Kohtla-Järve struktuuriüksuses, mis asub vaid kümne kilomeetri kaugusel Ida-Viru Keskhaiglast, Virumaa suurimast ja kaasaegseimast tervishoiuasutusest, kus õenduse õppetooli tudengid läbivad praktikat ja juba õppimise ajal töötavad hooldajate ja abiõdedena, saades lisaks teoreetilistele teadmistele vajalikke praktilisi oskusi ja kogemusi, ning loomulikult ka töötasu. Ei saa mainimata jätta ka seda, et tudengitel on võimalus kaua enne õpingutega lõpparve tegemist hakata looma laiahaardelist suhtevõrgustikku tulevaste kolleegidega. Kõik need aspektid üheskoos moodustavad tugeva vundamendi, mis annab õenduse valdkonna eriala valinutele motivatsiooni õpinguid jätkata ja teha selles valdkonnas karjääri. Jumet säärasele valikule lisab ka fakt, et kohalikud noored ei pea kulutama palju ressursse selleks, et käia koolis ja tööl kaugemates Eesti piirkondades, sest Ida-Virumaal on seda kõike pakkuda. Arvestades seda, et tänapäeval langevad paljud noored rööprähklemise küüsi, siis kodu, kooli ja töökoha lähedus, kiire ja mugav logistika ning tuttav keskkond on asjad, millele tasub eelnevalt mõelda. Nendel on tegelikult suur väärtus.

Esimesel veebruaril toimus Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli Kohtla-Järve struktuuriüksuses õenduse õppetooli lõpuaktus. Märgiline on see, et 39-st lõpetajast 12 on juba leidnud tee Ida-Viru Keskhaiglasse, andes olulise panuse patsientide heaolu parandamisse.

Alates 01.07.2024 saavad taotleda lähtetoetust tervishoiust eemal olnud õed, kes on saanud õe väljaõppe ja tervishoiutöötajatena registreeritud, kuid pole töötanud tervishoius vähemalt viis viimast aastat, tingimusel, et nad naasevad tööle Ida-Viru maakonda (ka Pärnu ja Lääne-Viru maakonda) haiglavõrgu kavas nimetatud haiglasse või üldarstiabi teenuse osutaja juurde. Loodame, et tänud sellele lähtetoetusele liitub meie meeskonnaga mitmeid motiveeritud õdesid.

Need õed, kes ei ole veel leidnud teed Ida-Viru Keskhaiglasse, teadke, et meie meeskonna süda on alati teie jaoks avatud!

Erakorralise meditsiini osakond, Ilmajaama 12, Ahtme linnaosa, Kohtla-Järve
Ahtme aktiivravikompleks, Ilmajaama 12, Ilmajaama 14, Ahtme linnaosa, Kohtla-Järve
Järve tervisemaja, Ravi 10d, Järve linnaosa, Kohtla-Järve
Taastusravi- ja õendusabikliinik, Ravi 10, Järve linnaosa, Kohtla-Järve
Kiviõli tervisekeskus, Keskpuiestee 36, Kiviõli
Sillamäe tervisekeskus, Kajaka 9, Sillamäe
Torujõe noortekodu (sõltuvusprobleemidega noorukite ravikeskus), Torujõe 3, Järve linnaosa, Kohtla-Järve
IVKH vastuvõtud Narvas, Kerese Keskus, Kosmonaudi 4

Arve rekvisiidid:

SA Ida-Viru Keskhaigla

Reg nr 90003433

KMKR nr EE100863846

Tervise 1, 31025, Kohtla-Järve

Arvelduskontode numbrid:

SEB EE811010220029123013

Swedbank EE722200221019871533

LHV EE32770771003371793