IVKH alustab koostööd Linda kliinikuga

D750 DSC571219. augustil allkirjastasid koostööleppe Linda Kliiniku juhatuse esimees Anna-Maria Żakowicz ning IVKH juhatuse esimees Tarmo Bakler. Lepingu sõlmimiseni jõuti mitmeaastase ettevalmistustöö tulemusena ja see käsitleb Narvas Linda kliiniku HIV patsientidele tervishoiuteenuse osutamist.

Sven Veltmann, Thor Advokaadibüroo advokaat, kes aitas lepingut ette valmistada, kommenteeris haiglalehele, milles seisnevad eraalgatusliku organisatsiooni eelised ja millist tulu näevad nad koostöös (ametliku) tervishoiusüsteemi asutustega:

„Riiklik tervishoiusüsteem on üles ehitatud efektiivsusele, et teenindada võimalikult palju inimesi. Tänu kõrgele efektiivsusele ei jõua süsteem arvestada iga inimese kõigi vajadustega ja me näeme patsiente, kelleni riiklikul meditsiinisüsteemil on väga raske jõuda. Et nad meditsiinisüsteemi jaoks täiesti kaotsi ei läheks, on vaja nendega rohkem tegeleda, neile selgitada, missugune on nende meditsiiniline seisund ja kuidas nad saaksid elada kahjustama ennast ja teisi. Kui on olemas selline vaheüksus, kes nn raskete patsientidega tegelemise enda peale võtab ja suudab nad teha kättesaadavaks tervishoiusüsteemile, siis lõpptulemusena võidavad sellest kõik inimesed.

Meie koostöö on planeeritud kaheastmelisena. Linda HIV sihtasutus osutab esmatasandi tervishoiuteenust, mis hõlmab perioodi, kuniks HIV on kontrolli all. Patsiendid käivad seal arsti juures konsultatsioonis, annavad regulaarselt analüüse ja saavad ravi, mis aitab, infektsiooni kontrolli all hoida. Koostöös haiglaga osutatakse antiretroviirusravimitega seotud ravi.

Kuna inimese immuunsüsteem ja organism nõrgeneb, siis kaasnevad HIV infektsiooniga mitmesugused haigused, mille puhul on vaja infektsioonhaiguste eriarstiabi. Suurhaigla professionaalne meditsiiniline personal oskab väga tõhusalt võidelda erinevate haigustega ja patsienti suudetakse aidata siis, kui ta vajab statsionaarset ravi.
Kui osapooled toimivad tervikuna ja seeläbi saavad ravi inimesed, kes muidu abita jääksid, siis koostöös väheneb nakkuse oht kõikidele inimestele.“

AIDS Healthcare Foundation (AHF) on ülemaailmne eraalgatuslik HIV/AIDS-tugisüsteem, mis alustas tegevust 1980ndal aastal Los Angeleses ja ametliku organisatsioonina loodi juunis 1987. Fond aitab teha ennetustööd, korraldab testimisi, pakub HIV-positiivsetele ja AIDS-i haigetele õiguslikku ja meditsiinilist abi ning vajalikku tuge eluga toimetulemiseks.

Linda kliinik on Linda HIV Sihtasutuse erakliinik Narvas, mis on nime saanud asukoha tänavanime järgi.

Fotol vasakult: dr Aime Keis (IVKH ülemarst), Tarmo Bakler (IVKH juhatuse esimees), Anna-Maria Żakowicz (Linda Kliiniku juhatuse esimees), Zoya Shabarova (AHF Euroopa büroo juht), Sven Veltmann (Thor Advokaadibüroo advokaat)

SA Ida-Viru Keskhaigla | Tervise 1, 31025 Kohtla-Järve | Privaatsusinfo