Torujõe noortekodus tutvustati Eestis unikaalset sõltuvushäirete miljööteraapiat

D755 DSC0847Esmaspäeval (18. novembril) toimus Torujõe noortekodus avatud uste päev, kus tutvustati valdkonna spetsialistidele sõltuvus- ja käitumisprobleemidega noorukite vabatahtlikku miljööteraapiat. Noorukid ise nautisid sellal SPA-mõnusid.

"Mõnes mõttes on see väga turvaline ja neid noori on palju, kes vajavadki seda, et uksed oleksid lukus. Meie valisime teise tee, et pakkuda Eestis alternatiivi ja leida üles need noored, kes tahavad ka ise muutuda ning sellesse panustada. Sel juhul on väga halb minna kohta, kus uks on lukus" selgitas kliiniline lastepsühholoog Airiin Demir enda ettekandes, mille poolest Torujõe noortekodu on unikaalne. Demiri sõnul otsustati vabatahtlikkuse kasuks ka teiste riikide kogemustest õppides.

Psühhiaater Hanna Sova arvas, et töö vabatahtlikult abi otsivate nende noortega võib esialgu olla keerulisem, aga pikas perspektiivis tulemuslikum. "Vabal tahtel tulnud noori on ju vaja kogu aeg motiveerida ja leida see, mis aitab noorel keskuses püsida ning programmi läbi teha. Esialgu on see raske, sest noored teevad sageli impulsiivseid otsuseid ja tahavad lahkuda. Kogu aeg on vaja suhet hoida, et nad püsiksid, tekiks muutus ja saaks edukalt jätkata tavakeskkonnas."

Noortekodus elamise ehk statsionaarse teenuse kõrval on võimalik tulla ka vajaduspõhisele nõustamisele ehk saada ambulatoorset teenust. See sobib noorele, kes tunnistab probleemi, kellel on motivatsioon sellega tegelda ja kelle kodune keskkond on toetav. Teenuse osutamist rahastab Tervise Arengu Instituut.

Ambulatoorse teenuse pakkumist alustati 2018. aasta sügisel, noortekodu kompleksteenuse osutamist alustati käesoleva aasta märtsis. Huvi teenuse vastu on väga suur. Avatud uste päeval osales pea sadakond noortega tegelevat spetsialisti, nii pedagooge, sotsiaal-, tervishoiu-, korrakaitse töötajaid ja ametnikke.

Noortekodu pakub erinevaid individuaalseid ja grupipõhiseid terapeutilisi sekkumisi sõltuvus- ja käitumisprobleemiga noortele vanuses 13-18 ja nende lähedastele.
Teenus on üle-eestiline ning vastuvõtule tuleb eelnevalt registreerida koordinaatori kaudu telefonil 33 95 087 või 5688 1770.

Raviteenuse osutamine toimub aadressil Torujõe 3, Kohtla-Järve.